peleryny, poncza
Dziś ponczo jest najczęściej używane jako płaszcz przeciwdeszczowy, bez problemu można je nosić w plecaku lub torbie. Ze względu na swoje specjalne właściwości ten rodzaj płaszcza przeciwdeszczowego jest szczególnie popularny wśród osób, które interesują się motywami survivalowymi. Duże męskie ponczo przeciwdeszczowe w lesie może być używane jako plandeka lub wodoodporna torba transportowa podczas budowy schronienia. Damskie ponczo i peleryna nawiązują trochę do filmów o Dzikim Zachodzie, nic dziwnego, że ten prostokątny lub kwadratowy kawałek materiału pochodzi z Ameryki Południowej i Indian. Typowy produkt można porównać do kardiganu, ponieważ zwykle zakłada się je na koszulę, ale nie zastępuje marynarki czy płaszcza.
Ponczo lub płaszcz przeciwdeszczowy przyda się każdemu turyście, ale nie tylko. Jeśli nie lubisz nosić ze sobą parasola, warto go zabrać ze sobą i używać go, gdy niespodziewanie pada deszcz, czy to na szlaku, czy w mieście. Tego typu produkty są zazwyczaj bardzo lekkie, co jest ważne dla osób, które chcą zminimalizować bagaż. Niektóre modele mogą okryć całą osobę oraz plecak. Jeśli chcemy, aby płaszcz nie zawiódł nas w deszczu, zainwestujmy w produkt z dwustronnymi szwami klejącymi. Dodatkowym atutem będzie regulowany kaptur z osłoną przeciwsłoneczną lub zapięcie na linkę, które można wykorzystać do odwiązania peleryny. Ponczo są zwykle wykonane z wodoodpornego poliestru lub nylonu. Niektóre modele wywietrzników zapewnią lepszą wentylację.
Peleryna zapobiega nagłemu deszczowi. Proste poncza świetnie nadają się do jazdy na rowerze – wystarczy założyć je na ramiona, aby być suchym. Dla aktywnych to bardzo dobry produkt. To idealne rozwiązanie dla pielgrzymów. Dla biegaczy to nieodzowny atrybut suchych spodni. Jest on produktem wodoodpornym, a gumowe szwy są całkowicie nieprzepuszczalne, więc w takim płaszczu nawet trudno się przeziębić.