Wrzesień w Polsce kojarzony jest przez większość z nas z dwoma wydarzeniami.
Po pierwsze z powrotem do szkół. Końcem wakacji, organizowaniem wyprawek, kupowaniem książek, piórników, poznawaniem nowych klas lub szkół – 4 września (poniedziałek).
Po drugie z upamiętnianiem historycznych wydarzeń oraz formacji wojskowych. Poczynając od 1 września Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej i Dnia Weterana. poprzez 17 IX Dzień Sybiraka po 27 IX Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
Ale są też inne wydarzenia…
.
Wrzesień to jesień
Chociaż to oczywiste to w kalendarzu jest kilka dat przypominających nam o znaczeniu przyrody i tego by o nią dbać. I tak:
10 września (niedziela) Światowy Dzień Drzewa
19 września (wtorek) Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk
23 września (sobota) Początek Astronomicznej Jesieni
27 września Światowy Dzień Turystyki
W roku 2023 Światowy Dzień Rzek przypada na 24 września (niedziela) – bo to zawsze jest ostatnia niedziela września.
A co z można zrobić w te dni? Oto kilka pomysłów na wydarzenia firmowe dla pracowników i partnerów.
.
Światowy Dzień Drzewa
1. Sadzenie drzew: Zorganizuj akcję sadzenia drzew w lokalnym parku, szkole lub osiedlu. Zaproszenie lokalnych społeczności, szkół i organizacji może wpłynąć na udział większej liczby osób i lepszy odbiór akcji.
2. Warsztaty edukacyjne: Zaproponuj warsztaty dla dzieci i dorosłych na temat znaczenia drzew dla ekosystemu i klimatu. Możesz także przybliżyć różne gatunki drzew i sposoby ich pielęgnacji.
3. Konkursy: Zorganizuj konkursy związane z tematyką drzew – może to być konkurs rysunkowy dla dzieci, konkurs fotograficzny dla partnerów, czy quiz edukacyjny.
4. Prelekcje: Zaproś ekspertów ds. drzew, botaników lub działaczy ekologicznych, aby wygłosili prelekcje na temat konieczności ochrony drzew i lasów.
.
Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk
1. Wycieczka przyrodnicza: Zorganizuj wycieczki do miejsc, gdzie zachowana jest dzika flora i fauna. Może to być wędrówka po rezerwatach przyrody, parkach narodowych lub obszarach chronionych.
2. Fotograficzny konkurs przyrodniczy: Po pierwsze zachęć ludzi do fotografowania dzikiej flory i fauny w ich naturalnym środowisku. Po drugie zorganizuj konkurs i doceń zwycięzców.
3. Warsztaty twórcze: Zaproponuj warsztaty rękodzielnicze, na których uczestnicy będą mogli tworzyć przedmioty zainspirowane dziką florą i fauną, np. malować obrazy czy tworzyć biżuterię.
4. Prezentacje ekologiczne: Zorganizuj prelekcje i prezentacje o znaczeniu ochrony dzikich siedlisk i zagrożeniach, jakie na nie czyhają.
.
Początek Astronomicznej Jesieni:
1. Obserwacje nieba: Jeśli jest to możliwe, zorganizuj wieczór obserwacji gwiazd i planet. Dlatego możesz także zaprosić astronomów-amatorów, aby dzielili się wiedzą.
2. Prelekcje o astronomii: Zaproś astronomów lub naukowców, aby wygłosili prelekcje o zjawiskach astronomicznych i ciekawostkach dotyczących jesieni na niebie.
3. Pokazy multimedialne: Przygotuj prezentacje multimedialne, które ilustrują, jakie zjawiska astronomiczne można obserwować w nadchodzącej jesieni.
4. Zajęcia dla dzieci: Organizuj zabawne i edukacyjne zajęcia dla dzieci. Ponieważ podczas tych będą mogły tworzyć modele układu słonecznego, gwiazdozbiorów itp. a rodziny bliżej się poznają.
.
Światowy Dzień Turystyki:
1. Wycieczki tematyczne: Zaprojektuj różnorodne wycieczki tematyczne, które eksponują lokalne atrakcje, historię, kulturę lub przyrodę. Może to być wycieczka kulinarna, historyczna lub przyrodnicza.
2. Warsztaty kulinarne: Zorganizuj warsztaty gotowania. Po pierwsze takie na których można uczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw z regionu lub kraju. Po drugie coś miłego dla dzieci.
3. Spotkania z przewodnikami: Zaproś lokalnych przewodników turystycznych do oprowadzania grup po ciekawych miejscach. To także może być okazja do poznania tajemnic i historii danego miejsca.
4. Prezentacje podróżnicze: Zaproś osoby, które odbyły niezwykłe podróże, aby podzieliły się swoimi doświadczeniami i historiami z podróży.
.
Światowy Dzień Rzek:
1. Aktywności nad rzekami: Zorganizuj czyszczenie rzek, brzegów i okolicznych obszarów. Ponieważ to może pomóc podkreślić znaczenie dbałości o czystość i zdrowie rzek.
2. Wycieczki kajakowe lub pontonowe: Jeśli to możliwe, zorganizuj wycieczki po rzece, aby uczestnicy mogli lepiej poznać jej ekosystem i piękno.
3. Prelekcje ekologiczne: Zaproś ekspertów od ochrony środowiska, aby opowiedzieli o wyzwaniach związanych z ochroną rzek oraz o ekosystemach wodnych.
4. Konkursy wiedzy: Przygotuj quiz ekologiczny dotyczący rzek, ich historii, znaczenia oraz zagrożeń, jakie na nie czyhają.
Pamiętaj też, że dobrym pomysłem jest wcześniejsze promowanie tych wydarzeń, by zwiększyć ich zasięg i uczestnictwo społeczności. Możesz wykorzystać media społecznościowe, lokalne gazety czy ogłoszenia, aby dotrzeć do większej liczby osób.
.
Cieszmy się aromatem
29 września (piątek) Dzień Kawy, Mój ulubiony dzień w kalendarzu. Sam obchodzę go codziennie ale miło zobaczyć, że ten napój ma swoją własną datę. Ponieważ aromat kawy poprawia nam poranki i nastawia pozytywnie do reszty dnia, więc świętujmy 🙂
Pamiętaj, że sposób, w jaki obchodzisz zarówno pierwszy jak i każdy kolejny dzień jesieni, zależy od Twoich zainteresowań i możliwości. Ważne jest, żebyś cieszył się tą porą roku i spędził czas w sposób, który sprawia Ci radość.
.
Podsumowanie – kalendarium
1 września Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
1 września Dzień Weterana
4 września (poniedziałek) Początek zajęć w szkołach
10 września (niedziela) Światowy Dzień Drzewa
15 września (piątek) Międzynarodowy Dzień Demokracji
17 września Dzień Sybiraka
19 września (wtorek) Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk
23 września (sobota) Początek Astronomicznej Jesieni
27 września (środa) Dzień Polskiego Państwa Podziemnego,